Rozwód – Co? Gdzie? Kiedy?

Mały przewodnik po tym co możemy zorganizować i w jakim zakresie w sprawie swojego rozwodu.

Kiedy już będziesz albo wspólnie będziecie w tym miejscu, że przyjdzie podjąć jakieś kroki ku rozstaniu, a każde z Was zajmie swoją szalę wagi, to zapraszam do małego przewodnika rozwodowego, w którym zawarłam skondensowane informacje dotyczące miejsc, usług związanych z rozwodem.

Kancelaria prawna 

Prawnik podpisujący dokument

Kim jest prawnik / adwokat?

To osoba, która poprzez posiadaną wiedzę prawną, może ocenić naszą sytuację względem przepisów prawa oraz bronić naszego stanowiska, zgodnie z życzeniem klienta (wskazując przy tym możliwości lub ich brak) oraz zgodnie z obowiązującymi normami prawa.

Organ nadzorujący kancelarie prawne: Okręgowa Rada Radców Prawnych, a następnie Krajowa Rada Radców Prawnych

Organ nadzorujący kancelarie adwokackie: Okręgowa Rada Adwokacka, a następnie Naczelna Rada Adwokacka

Co załatwimy w sprawie naszego rozwodu i podziału majątku wspólnego w kancelarii prawnej lub adwokackiej?

 • uzyskamy poradę prawną dotyczącą naszej sytuacji, naszych szans, możliwości,
 • uzyskamy pomoc w zakresie napisania pozwu i innych wniosków dotyczących naszej indywidualnej sytuacji rozwodowej (podziału majątku wspólnego) a także tej związanej z dziećmi (tzw. pomoc doraźna, w sprawach z którymi sami mamy problem lub jesteśmy niepewni co do nich)
 • możemy poprosić o reprezentację w sądzie i prowadzenie naszej sprawy całościowo,
 • możemy poprosić prawnika/ adwokata o negocjacje z drugą stroną postępowania, co do swoich stanowisk i próby dojścia do porozumienia.

Jak ustala się koszty?

Koszty związane z pomocą prawną/ adwokacką są różne imają na nie wpływ:

 • sposób rozstania (wina, bez winy),
 • to czy posiadamy wspólne dzieci,
 • to czy podział majątku będzie dokonywany razem z rozwodem,
 • miasto.

Zwykle kancelarie mają swoje cenniki lub ustalają je indywidualnie.

W zależności z jakiej opcji pomocy skorzystamy to:

 • możemy zapłacić za konkretną usługę (np. napisanie pisma procesowego),
 • w przypadku reprezentacji całościowej, koszt zwykle składa się z „bazy” (jednorazowa wpłata za prowadzenie sprawy, np. 3 tys.) + koszt każdego stawiennictwa w sądzie na rozprawie (np. 300 zł za jedną wizytę na rozprawie). W przypadku składania kolejnych wniosków (np. zabezpieczających) w trakcie trwania procesu, doliczane są koszty opłaty sądowej za złożenie takiego pisma.

Aby pełnomocnictwo do reprezentacji było honorowane, należy wnieść od niego opłatę (takie pełnomocnictwa przygotowują pełnomocnicy, należy dopytać jak to wygląda w danej kancelarii).

Kancelaria notarialna 

Kobieta-notariusz podpisująca dokument

Kim jest notariusz?

Notariusz to osoba zaufania publicznego, mająca status funkcjonariusza publicznego. Jest to prawnik z wykształcenia, który wykonuje czynności z zakresu cywilnoprawnego, dokumenty sporządzone prze notariusza mają charakter dokumentu urzędowego. Notariusz nie świadczy usług a jedynie dokonuje czynności.

Organ nadzorujący: Izba Notarialana, a następnie Krajowa Rada Notarialna

Co załatwimy w sprawie naszego rozwodu i podziału majątku wspólnego u notariusza?

Na dzień dzisiejszy, w sprawie samego rozwodu u notariusza nie zrobimy nic.

Możemy natomiast dokonać rozdzielności majątkowej a następnie podziału majątku wspólnego, pod warunkiem że mamy uzgodnione stanowisko co do jego zakresu.

Jest to bardzo dobra opcja, żeby zaoszczędzić sobie czas, pieniądze oraz obciążenie psychiczne jakie towarzyszy przy konflikcie.

Dlatego ważne jest aby mieć wypracowane wspólne stanowisko w zakresie podziału majątku wspólnego.

Jak ustala się koszty?

Opłaty związane z wynagrodzeniem kancelarii notarialnej, regulowane są przez rozporządzenie ministra finansów a ostateczny koszt ustala kancelaria do której się udamy. Warto dokonać weryfikacji rozporządzenie, aby mieć wyznacznik do oceny kosztu, wpisując do wyszukiwarki frazę, np. „Taksa notarialna 2020r.”

Kancelaria komornicza

Prawnik podpisujący dokument

Kim jest komornik?

Komornik to funkcjonariusz publiczny, którego zadaniem między innymi jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela.

Organ nadzorujący: Izba Komornicza, a następnie Krajowa Rada Komornicza

Co załatwimy w sprawie naszego rozwodu i podziału majątku wspólnego u komornika?

 • dostarczenie pozwu rozwodowego oraz innych pism procesowych związanych z rozwodem na zasadach, które weszły w życie w listopadzie 2019,
 • wszczęcie postępowania egzekucyjnego, dotyczącego zaległych lub opóźnionych alimentów na dziecko/ dzieci (ewentualnie małżonka, któremu takie należności zostały przyznane),
 • wszczęcie postępowania egzekucyjnego, dotyczącego wyroku związanego z podziałem majątku

Jak ustala się koszty?

Informacje związane z opłatami w kancelarii komorniczej zawarte są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości (zawiera ona tzw. „widełki”). Ostateczną decyzję o wysokości kosztów, podejmuje kancelaria.

Fundacje i stowarzyszenia

Splecione dłonie

Czym są fundacje i stowarzyszenia?

Fundacje/ stowarzyszenia to organizacje pozarządowe, prowadzące działalność z różnego rodzaju. Głównym zadanie takich struktur jest wsparcie grup docelowych określonych w statucie. Można uzyskać w nich bezpłatną pomoc.

Zasada formalności: Wszystkie fundacje/ stowarzyszenia powinny posiadać wpis w KRS

Co możemy uzyskać w fundacji lub stowarzyszeniu w zakresie rozwodu?

W zależności od tego do jakiej organizacji trafimy (należy dopytywać, co znajduje się w ofercie organizacji i czy jest ona spójna z naszymi potrzebami), to zazwyczaj wsparcie może dotyczyć:

 • pomocy psychologicznej,
 • pomocy prawnej (doraźnej lub reprezentacja w sądzie),
 • są fundacje, które dysponują tymczasowym zapleczem socjalnym.

Jak ustala się koszty?

Oferty proponowane przez fundacje lub stowarzyszenia są bezpłatne.

Adwokat kościelny

Biblia i krzyż

Kim jest adwokat kościelny?

Osoba, która po ukończonych studiach z zakresu prawa kanonicznego, posiada tytuł licencjata kościelnego. Adwokat kościelny winien być wpisany na listę przy sądzie diecezjalnym lub posiadać status „adwokat ad causam” tzn.- adwokat powołany do konkretnej sprawy.

Organ nadzorujący adwokata kościelnego: Sąd biskupi

 

Co załatwimy w sprawie naszego rozwodu w kancelarii adwokata kościelnego?

W zależności od tego do jakiej organizacji trafimy (należy dopytywać, co znajduje się w ofercie organizacji i czy jest ona spójna z naszymi potrzebami), to zazwyczaj wsparcie może dotyczyć:

 • konsultacje z zakresu prawa kanonicznego w stosunku do naszej sytuacji,
 • pomoc doraźną (napisanie skargi powodowej, dobór materiałów dowodowych),
 • całościowe prowadzenie sprawy.

Jak ustala się koszty?

Koszty związane z usługą kancelarii kanonicznych są dopasowywane indywidualnie i zależą od stopnia trudności sprawy a także tego czy decydujemy się na pomoc doraźną , czy pełne prowadzenie sprawy.

Pomoc psychologiczna

Sesja terapeutyczna z psychologiem

Kto może udzielić nam wsparcia psychologicznego?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia w zakresie psychologii, dziedziny która zajmuje się funkcjonowaniem relacji międzyludzkich, wpływem otoczenia na te relacje oraz zależnościami na linii człowiek- otoczenie- rozumienie.

Psychoterapeuta to psycholog, który uzyska odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii.

Psychiatra to lekarz medycyny, który posiada kompetencje do postawienia diagnozy oraz włączenia leczenia farmakologicznego, może także skierować na psychoterapię, jeśli zachodzą takie potrzeby.

Z czym możemy się udać do wyżej wymienionych specjalizacji w sprawie naszego rozwodu i podziału majątku?

Niewątpliwe kwestie związane z rozwodem, dziećmi w rozwodzie oraz podziałem majątku są bardzo obciążające a zwłaszcza kiedy jest konflikt. Dlatego jeśli czujemy się przeciążenia psychicznie, osamotnieni w sytuacji, czujemy, że nie dajemy rady, wszystko nas przygniata i brak jest chęci do życia i działania, to możemy udać się na wizytę do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Choć często ludzie mają jeszcze opory przed korzystaniem z pomocy, to ja jako człowiek korzystający z pomocy psychologa, zachęcam, mówiąc tylko „nic nie tracisz a zyskać możesz”.

Najbardziej kontrowersyjną z wymienionych specjalizacji dla naszych uszu i otoczenia zapewne jest psychiatra, podejdźmy to tego, jak do innej specjalizacji lekarskiej, gdzie np. u kobiet strefą dużego dyskomfortu i powiedzenia o problemie komuś innemu jest ginekolog, a u mężczyzn- androlog, to jednak mamy świadomość, że jak boli to ci lekarze nam pomogą i zmieniamy do nich nastawienie, oswajamy się z nimi i stają się to dla nas lekarze tak samo „normalni” jak dentysta czy okulista.

Zatem dajmy sobie szansę i z psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą, to są tacy sami ludzie jak my i nie należy się ich bać czy mieć obawy, oni są po to by nam pomóc. I jeśli czujecie, że potrzebujecie, że coś w środku powie „a może by tak spróbować?”, to nie zastanawiaj się, tylko czyń to co może być dla Ciebie ratunkiem w trudnych chwilach, wychodząc z założenia, że jeśli komuś nie będzie się podobało to, że chodzisz na terapie, korzystasz z pomocy psychologa czy jesteś na lekach zapisanych od psychiatry, to jest to problem tej osoby, nie Twój! Ty skup się na sobie i akceptacji to co Ci pomaga, nawet jeśli nazwa jest odstraszająca a mówiąc głośno o tym, że chodzimy do psychologa, psychoterapeuty, psychiatry, możemy zupełnie nieświadomie dać impuls osobie, która też potrzebuje (być może nawet o tym wie, że potrzebuje) ale nie pójdzie, bo tak bardzo boi/ obawia się oceny innych.

W zależności od naszego staniu, możemy zostać objęci leczeniem farmakologicznym, psychoterapią, dostępne są także po odpowiednich kwalifikacjach, terapie dzienne, trwające kilka miesięcy.

Pamiętajmy, że w trakcie rozwodu a zwłaszcza tego trudnego i długiego, pomocy mogą wymagać także nasze dzieci.

Jak ustala się koszty?

Zarówno psycholog, psychoterapeuta i psychiatra świadczą swoje usługi prywatnie, zakres cenowy jest bardzo różny, zależy od miejscowości, tego jakie doświadczenie ma dany specjalista. Może (nie musi) się zdarzyć, że pierwsza wizyta będzie droższa a następne trochę tańsze.

Każda z wymienionych specjalizacji, jest także dostępna w ranach NFZ. Kolejki mogą być dłuższe.

Mediator

Spotkanie w grupie

Kim jest mediator?

To bezstronna osoba, będąca częścią naszych rozmów. Ma za zadanie pomagać nam w komunikacji, tak by unikać zbędnych złych emocji. Wsparcie polega na zrozumieniu problemu, zwróceniu uwagi na to co nas powinno interesować w procesie mediacji ale i chęci dogadania się, aby zakończyć pewien etap naszego życia i móc żyć na nowo „lżej”, bez zbędnych obciążeń.

 

Co załatwimy u mediatora w związku z rozwodem i podziałem majątku?

Załatwimy wszystko pod warunkiem, że będziemy potrafili rozmawiać, rozumieć swoje potrzeby, ale także potrzeby strony przeciwnej. Przy wzajemnym rozumieniu, sprawiedliwym podejściu do sprawy, ograniczeniu emocji a także nieograniczonych ale też nienarzuconych rozwiązaniach możemy porozumieć się co do:

 • kwestii winy,
 • kwestii kontaktów z dziećmi,
 • kwestii alimentów,
 • kwestii podziału majątku wspólnego.

Przy rozwiązaniu naszego małżeństwa i podziału majątku wspólnego poprzez mediacje, możemy dokonać tego na naszych wspólnie wypracowanych warunkach a nie narzuconych (z nakazem do wykonania) rozwiązaniach przez sąd.

Jak ustala się koszty?

Do mediatora możemy wybrać się prywatnie lub poprzez złożenie wniosku do sądu o skierowanie na mediacje.

Wydatki związane z mediacjami są różne i zależą od tego gdzie się wybierzemy, dlatego warto dzwonić w różne miejsca i pytać jak to wygląda, a może być tak, że np.:

 • będzie jedna opłata i nieograniczona liczba spotkań (aż strony uzyskają kompromis lub skierują sprawę do sądu)
 • będzie konkretna wartość a w niej np. 3 posiedzenia (po jednym spotkaniu z każdą ze stron i jedno wspólne),
 • będzie kwota w której mamy zagwarantowane 3 spotkania a każde następne, jest dodatkowo płatne.

Detektyw

Mężczyzna robiący zdjęcia z samochodu

Kim jest detektyw?

Detektyw, to osoba, która na nasze prywatne zlecenie dokona obserwacji, śledztwa w zakresie powierzonego zadania. Detektyw to osoba posiadająca licencję detektywistyczną, posiadająca również wpis do rejestru przedsiębiorców. Zwieńczeniem pracy detektywa, jest dostarczenie klientowi rzetelnego raportu z przebiegu odbytych czynności.

Z czym możemy się udać do detektywa / biura detektywistycznego w sprawie naszego rozwodu czy podziału majątku?

Jeśli zdecydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie lub mamy podejrzenia, że nasz małżonek/ małżonka prowadziła interesy o których nie mieliśmy pojęcia a podlegają one podziałowi wspólnego majątku, to możemy zlecić śledztwo w tych sprawach (lub innych, które uważamy, że mogą przydać się w sądzie jako dowody- taką decyzję możemy skonsultować z prawnikiem / adwokatem, aby mieć szerszy zakres wiedzy czy takie poczynania są w stanie rzeczywiście wnieść coś wartościowego do przewodu sądowego na naszą korzyść).

Jak ustala się koszty?

Koszty związane z usługą detektywistyczną zależne są od wybranego wariantu, a ma tu znaczenie głównie to na ile dni obserwacji się zdecydujemy, to czy obserwacja będzie w obrębie jednego miejsca, czy będzie trzeba za osobą obserwowaną pojechać np. za granicę. Są także możliwości skorzystania z opcji dodatkowo płatnych, takich jak p. testerzy uczuć.

O rozwodzie