Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych – co to jest?

 

 

OZSS to Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych składający się z biegłych psychologów i pedagogów (mogą też być psychiatrzy).

OZSS ma na celu wystawienie opinii na zlecenie sądu, aby ustalić kwestie dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi. Zwykle do ustalenia jest to z którym z rodziców dzieci mają większą więź, jakie są predyspozycje rodziców do sprawowania opieki. Ośrodek działa na zlecenie sądu ale Wy (każda ze stron postępowania), także może złożyć wniosek do sądu o skierowanie na takie badania.

 

 

Jak wygląda badanie OZSS?

 

 

Badanie to rozmowy, obserwacja oraz wypełnianie testów. Tak w dużym uproszczeniu wygląda badanie OZSS.

Najpierw jest rozmowa z obydwojgiem rodziców i specjalistami (dzieci zostają pod opieką osoby z ośrodka w innym pokoju). Następnie rozmowa jest z jednym z rodziców a drugi w tym czasie zajmuje się dziećmi w innym pokoju, które jest wyposażone w lustro weneckie i jest się „podglądanym” by zaobserwować jak wyglądają Wasze relacje z dziećmi. W kolejnej „odsłonie” badania, następuje zamiana rodziców. Na końcu badane są dzieci, o ile ich wiek zezwala na rozmowę czy przeprowadzenie zadań (rysowanie, malowanie) umożliwiających dokonania analizy. W przypadku kiedy dziecko jest w takim wieku, że nie mówi, nie rysuje, badanie polega na obserwacji jego zachowań. Zdarza się bardzo często, że na wypełnianie testów rodzice są zapraszani innego dnia, bez dzieci. O co pytają?

 

O wszystko co związane z Waszym dotychczasowym małżeństwem łącznie z wychowywaniem dzieci, o Wasze obecne relacje, o obecny sposób sprawowania opieki nad dziećmi, o Wasze (nazwijmy to) wizje przyszłości… . A jak to jest z dziećmi? Dzieci w zależności od wieku, mają za zadanie narysować rysunek pod zadane pytanie, lub prowadzona jest z nimi normalna rozmowa na zasadzie pytań i odpowiedz. Testy?, można śmiało powiedzieć, że to zestaw różnych testów. Część z nich jest zamknięta, część otwarta – trzeba dopisać, ustawić w szeregu, ustawić w kolejności według Waszego uznania. Niektóre pytania, można pomyśleć, że są oderwane od rzeczywistości albo nie dotyczą w ogóle tematu lub naszej rzeczywistości. Zdarza się, że niektóre pytania powtarzają się, jednak są trochę inaczej skonstruowane, są pytania zawierające „nie”, przy których warto chwilę się zastanowić czy podajemy właściwą (taką którą chcemy) odpowiedz.  Czas na wykonanie testu jest nieograniczony.

 

Opinia OZSS

 

Po przeprowadzonym badaniu specjaliści mają jakiś termin wyznaczony przez sąd na przygotowanie dokumenty z wizyty (np. 4 tygodnie). W praktyce wygląda to tak, że możemy poczekać dłużej, niżeli wskazany czas, ze względu na natłok spraw kierowanych do ośrodków. Po dostarczeniu opinii OSZZ do sądu, sąd się z nią zapozna i może ale nie musi jej wziąć pod uwagę, może także wezwać ośrodek do uzupełnienia informacji. Ocena opinii OZSS przez sędziego podlega zasadom ogólnym (stanowi o tym art.233 kpc, a mówiąc prościej, językiem laickim, to jeśli sędzia uzna, że coś zostało wykonane nie tak, to może opinii w ogóle nie wziąć pod uwagę).

Wy jako strony postępowania także możecie się z opinią nie zgodzić i wnioskować o wezwanie na przesłuchanie specjalistów w celu rozwiania wątpliwości. Warto tu zaznaczyć, że opinia trafia tylko do sądu a sąd wysyła ją do Was lub do Waszych pełnomocników z informacją, że możecie w tej sprawie zając stanowisko. Możecie także sami (będzie to trochę szybciej, jeśli chcecie poznać jej treść) co jakiś czas dzwonić do sądu i pytać czy opinia już jest. Jeśli jest i akta nie są u sędziego to możecie zamówić akta i pójść poczytać, zrobić zdjęcia (bezpłatnie) lub kopię (płatne, i jeśli jest to dużo stron to może nie być od ręki).

 

Czas i koszty badania

 

Na badania OZSS czeka się dosyć długo, uzależnione jest to od rejonu w jakim mieszkacie. Możemy przyjąć, że średni czas oczekiwania to 6-12 miesięcy. To czy w czasie oczekiwania na badanie będą odbywały się jakieś rozprawy rozwodowe zależy od sędziego prowadzącego postępowanie.

 

Koszt uzależniony jest od ilości specjalistów i osób do przebadania. Można prosić sąd o zwolnienie z kosztów sądowych, co trzeba poprzeć argumentami. Wysokość opłat nie powinna być wyższa niż 600-1000 zł.

 

Złożenie wniosku o badanie OZSS jest bezpłatne bez względu na etap procesu.

 

 

 

 

O czym jeszcze musicie wiedzieć w kontekście badania OZSS?

 

 

O terminie i godzinie badania zostaniecie poinformowani listownie. Przygotujcie się, że będzie to trwało kilka godzin. Zabierzcie ze sobą niezbędne rzeczy dla dziecka  (ubrania na zmianę, pieluchy- wszystko w zależności od wieku dzieci)  + wyżywienie i picie (tam gdzie ja byłam nie było automatu, żeby ewentualnie coś kupić, na szczęście byłam zapobiegawcza 😊 ).

Jeśli zdarzy się, że nie będziecie mogli przyjechać na badanie na wyznaczony termin, skontaktujcie się w tej sprawie z ośrodkiem, podobnie w przypadku, jeśli któreś z dzieci lub dziecko Wam się rozchoruje „na chwilę” przed badanie. Pracownicy OZSS poinformują co w takiej sytuacji lub wyznaczą nowy termin spotkania.

 

Jeśli macie obawy, że dziecko nie da rady wytrzymać w towarzystwie drugiego rodzica, bo np. się go boi, nie zna, a Ty będziesz wtedy na rozmowie, to zadzwoń do ośrodka i zapytaj czy może ktoś z Tobą przyjechać (ktoś w obecności kogo dzieci czyją się bezpiecznie/ dobrze) lub co w takiej sytuacji zrobić.

Jeśli chcecie przekazać specjalistą coś ważnego, jakieś dowody na płycie itp., to nie ma takiej bezpośredniej możliwości. Specjaliści nie przyjmują, żadnych rzeczy od badanych. Wszystko co chcecie dostarczyć, musi „iść” przez sąd. Specjaliści przed badaniem zaznajamiają się z aktami sprawy.

 

Wszyscy radzą przed badaniem, aby się nie denerwować. Jak w wielu sytuacjach rozwodowych, po  raz kolejny to powtórzę „łatwo mówić” ale starajcie się. Ja po badaniu jak wróciłam do domu czułam się jakby mnie czołg rozjechał i mózg wypadł… ale o tym kiedy indziej.

 

Artykuły Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych – praktyczne informacje