W poprzednim wpisie poruszyłam temat tego jak napisać pozew rozwodowy, a dziś postawmy się po drugiej stronie. Omówimy jak odnieść się i odpowiedzieć na pozew rozwodowy. Zapraszam!

 

 

Otrzymałem pozew rozwodowy – co teraz?

 

 

Zwykle wiemy, że mąż czy żona złożył / złożyła pozew. Od tego momentu możemy myśleć o pisaniu odpowiedzi, jednak prawdziwy impuls i motywacja do stworzenia takiego dokumentu przychodzi po przeczytaniu tego co zawiera pozew. Wiem z doświadczenia 😉 Dopiero wtedy spłynie na Was prawdziwa wena. Niestety nie do końca pozytywna.

Abstrahując od treści jaką przeczytacie (a zapewne wzburzy ona w Was ogromne emocje), skupcie się na konkretach. Podobnie jak w poprzednim wpisie, będę stosowała punktację dla przejrzystości.

 

 

Co powinna zawierać odpowiedz na pozew rozwodowy

 

 1. Data stworzenia pisma. Zwykle jest tak, że sąd wyznacz nam 14 dniowy termin na odpowiedz na pozew.

 

Od razu mała dygresja. Termin ten liczony jest od faktycznie odebranej przesyłki, czyli jeśli listonosz zostawi Wam awizo w skrzynce to czas liczy się od momentu kiedy odbierzecie list z poczty i będziecie w jego posiadaniu. W przypadku przesyłek sądowych liczą się dni kalendarzowe a nie dni robocze. Jeśli w trakcie trwania tych 14 będą występowały święta, to nie wydłużają one terminu o te utracone dni, chyba, że ostatni dzień na odpowiedz będzie ustawowo wolnym.

 

Jeśli wysyłasz odpowiedz na pozew do sądu pocztą, to liczy się data stempla pocztowego a nie to kiedy  przesyłka zostanie dostarczona do sądu.

 1. Oznaczenie sądu, czyli nazwa, wydział, adres jednostki do której kierujemy odpowiedz
 2. Dane adresowe stron (powód/ powódka, pozwany/ pozwana)
 3. Sygnatura sprawy
 4. Tytuł, że jest to: „Odpowiedz na pozew o rozwód” (tu można dodać, wraz z wnioskami o……)
 5. Wskazujecie w jaki sposób chcecie się rozwieść (porozumienie stron, orzekanie o winie)
 6. Jeśli będziesz wnioskować o rozwód o winie powoda/ powódki i w związku z tym uznasz, że powinny należeć Ci się alimenty (nie na dzieci, na Ciebie), to także taką informację należy podać).
 7. Informacja o władzy rodzicielskiej (miejsce zamieszkania dzieci, Twoja propozycja kontaktów, Twoja propozycja wysokości alimentów)
 8. Dowody, które będą potwierdzały Twoje stanowisko.
 9. Świadkowie, którzy poświadczą faktyczny stan Waszego małżeństwa (najlepiej tacy, którzy sami byli świadkami sytuacji o których piszesz w odpowiedzi na pozew)
 10. Można wnioskować o uregulowanie kwestii korzystania z mieszkania.
 11. Informacja o sposobie zasądzenia kosztów sądowych.

 

 

O czym trzeba pamiętać odpowiadając na pozew?

 

 

Pisząc odpowiedź na pozew warto odnieść, że do każdego z punktów podanych przez powoda/powódkę, ewentualnie uzupełniając o swoje, które uważasz za ważne w sprawie.

 

Jeśli w Twoim imieniu będzie występował prawnik, to do odpowiedzi na pozew należy dołączyć stosowne pełnomocnictwo wraz z potwierdzeniem opłaty (do urzędu miasta pod który podlega sąd w którym będzie toczyć się postępowanie- 17zł).

 

Odpowiedz na pozew przygotuj w 3 egzemplarzach

 • jeden dla siebie
 • jeden do sądu
 • jeden dla strony przeciwnej

 

To zapewne nie wszystkie istotne informacje w temacie pozwu o rozwód. Nie martwcie się, w kolejnych wpisach poruszymy kolejne ważna wątki! 

 

Artykuły Odpowiedz na pozew rozwodowy