Patrząc z perspektywy czasu, okazuje się, że te wakacje na które nigdy nie było czasu i kasy jednak były w Waszym zasięgu… ba! stać by Was było na Tajlandię albo nawet Nową Zelandię i to nie na 7 dni 😉

A przynajmniej do takich wniosków możecie dojść gdy zaczniecie analizować koszty rozwodowe. W dzisiejszym artykule krótko podsumuję najważniejsze z nich, choć od razu muszę uprzedzić… To ile w rzeczywistości będzie kosztował rozwód zależne jest do wielu czynników. Między innymi od tego, czy rozstaniecie się polubownie, czy w trakcie ciągnącej się latami sprawy sądowej. Ale po kolei…

 

 

Ile kosztuje rozwód?

 

 

Tak jak wspomniałam na wstępie, nie da się tak do końca podać oszacować wszystkich kosztów i podać jednej ceny dla każdego. Jedyne czego możecie być pewni, to że rozwód będzie Was kosztować dużo emocji i nerwów. To jest niemal 100% pewne.

 

Rzeczywiste koszty rozwodu są uzależnione od kilku czynników. Postaram je teraz przedstawić i podsumować. Zaczynając od kosztów sądowych.

 

 

Koszty sądowe w sprawie rozwodowej

 

 

Koszty sądowe w całej Polsce są stałe i wynoszą:

  • złożenie pozwu (w przypadku braku porozumienia)- 600zł, w przypadku porozumienia- 300zł,
  • dodatkowe wnioski (w zależności ile ich będziemy składać, jakie i kiedy ) od 0-200zł za sztukę,
  • opłaty w przypadku OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych) mogą wynosić 500-1.000 zł,
  • koszty związane z wywiadem środowiskowym przez kuratora sądowego- 80zł/ jedno środowisko

 

 

Koszty związane z wynajęciem prawnika

 

 

Wynagrodzenie prawnika to kolejny znaczący koszt rozwodowy, którego musicie być świadomi. Tu sporo (jak nie wszystko) zależy od sposobu w jaki się rozejdziecie. Macie dwie główne opcje. Pierwsza – rozchodzicie się w zgodzie, za porozumieniem stron. Druga opcja jest znacznie droższa i dotyczy sytuacji w której jesteście skonfliktowani ze swoim partnerem, nie dojdziecie do wspólnego, zgodnego stanowiska i konieczne będzie ustalenie szczegółów sądowo.

 

 

Koszty rozwodu za porozumieniem stron:

 

  • Od około 1.500 zł do 4.000 zł w zależności od kancelarii, miejscowości ale także tego czy macie dzieci czy nie

 

 

Koszty rozwodu bez porozumienia stron:

 

W tym przypadku gaże są wyższe i zaczynają się od ok. 3.000 zł i potrafią osiągnąć kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych). Dlaczego? Powód jest dość oczywisty. Rozwód bez porozumienia jest co do zasady, trudny, długotrwały, wymagający dużego poświęcenia pracy i czasu.

Wynagrodzenie zwykle składa się z kwoty za prowadzenie sprawy czyli taka baza od ok. 3.000 + od 350 do 500 zł za każdorazowe stawiennictwo w sądzie (w przypadku rozwodu gdzie są dzieci i orzekaniem o winie możemy mieć nawet 10 rozpraw). Także w praktyce – koszty będą zależeć tu między innymi od ilości rozpraw i stopnia skomplikowania sprawy.

 

 

Koszty detektywa

 

Są sytuacje i rozwody, w których niezbędne jest zatrudnienie agencji detektywistycznej. Jeśli zdecydujecie się pomoc detektywa, to ceny w całej Polsce są zbliżone:

 

  • 1.500-1.600 zł/netto za dzień  (szacuje się, że obserwacja trwa 3-4dni a w niektórych firmach dzień = 8 godzin)
  • są także firmy, które podejmą się działań za stawkę ogólną 4.000- 5.000zł i mówią, że będą obserwowały nawet do miesiąca czasu.

 

Jeśli temat usług detektywistycznych przy okazji rozwodu Was zainteresował. Zachęcam do posłuchania mojej rozmowy z Tomaszem Aniołem, detektywem, który zdradzi jak wygląda to w praktyce:

 

 

 

Koszty rozwodu – dodatkowe informacje

 

Do wyżej wymienionych kosztów rozwodowych i całego zestawienia dochodzą opłaty które trzeba dodatkowo oszacować, np. dojazdy. Cześć kwestii może być trudna do wyceny, tak jak na przykład Wasze nerwy i czas, które niestety nie mają nominałów. Im bardziej skomplikowany rozwód tym więcej będziecie musieli ich poświęcić (np. na zbieranie dowodów).

 

Pamiętajcie, że do rozwodu dochodzą w między czasie lub w odrębnym procesie koszty związane z rozdzielnością majątkową i podziałem majątku.

 

Na koniec warto zaznaczyć, że wiele kosztów można tylko wstępnie oszacować. W praktyce trzeba je wycenić indywidualnie. Podobnie jest z czasem.

Czas oczekiwana na pierwszą rozprawę może różnić się (nie) znacznie od miejscowości. Zwykle jest to ok 6 miesięcy. Tu dużą rolę odgrywa to jak (nie) dogadują się strony, ilość świadków, ewentualne badania OSZZ. Szacuje się, że rozwód z orzekaniem o winie trwa około 2 lata, dla porównania, rozejście za porozumieniem stron jesteście w stanie zakończyć na pierwszej rozprawie. Sami musicie ocenić która wersja jest dla Was bardziej opłacalna. Czy bardziej zależy Wam oszczędzić sobie środków, czy nerwów i czasu.

Artykuły Koszty rozwodu