W dzisiejszym artykule przedstawię najważniejsze informacje odnośnie pozwu rozwodowego. Będzie to zarazem pierwsza część serii, w której pochylimy się nad pozwem o rozwód trochę dokładniej.

W kolejnych wpisach między innymi udostępnię darmowy wzór pozwu, a dziś mam dla Was garść najważniejszych informacji i wskazówek jak napisać pozew rozwodowy.

 

 

Pozew o rozwód – co musisz wiedzieć?

 

 

Pozew o rozwód to inaczej pismo procesowe, które składa się do sądu w przypadku kiedy chcemy rozwiązać nasz formalnie zawarty związek małżeński. Pozew o rozwód nie jest dokumentem uniwersalnym a mocno indywidualnym, który jest komponowany pod konkretne małżeństwo i sytuację.

 

Składając pozew do sądu musicie się przyzwyczaić do nowych określeń swojej osoby. Podczas procesu z reguły będziecie występować pod etykietą:

 • POWÓD/POWÓDKA (strona powodowa) – czyli osoba wnosząca pozew (np. mąż)
 • POZWANY/POZWANA (strona pozwana) – czyli osoba przeciwko której zostało wniesione powództwo (odnosząc się do przykładu powyżej, będzie to żona).

 

 

Jak napisać pozew o rozwód?

 

 

Jeśli Wasze rozejście jest dogadane i potraficie ze sobą dojść do porozumienia, takie pismo możecie napisać sami, posiłkując się przykładami dostępnymi w internecie lub posługując się wzorem (zapraszam do zakładki POBIERZ). Przed rozpoczęciem pisania, naszykujcie sobie akt małżeństwa, który będziecie musieli dołączyć jako załącznik do pozwu.

 

 

Co musi zawierać pozew o rozwód

 

 1. Data i miejscowość.
 2. Imię i nazwisko powoda/ powódki.
 3. Imię i nazwisko pozwanego/ pozwanej.
 4. Dane adresowe sądu do którego będziecie kierować pismo.
 5. Informacja o małżeństwie (Wasze dane osobowe, data kiedy zostało zawarte, gdzie), sposobie rozejścia (za porozumieniem stron, orzekanie o winie).
 6. W przypadku posiadania wspólnych dzieci. Informacja o samych dzieciach (akty urodzenia) oraz propozycja kontaktów pozwanego/pozwanej z dziećmi.
 7. Również w przypadku posiadania wspólnych dzieci. Informacja o kosztach na utrzymanie dzieci i proponowaną datą regulowania alimentów (np. do 10go każdego miesiąca). Warto dołączyć do pozwu dokumenty potwierdzające wysokość Twoich zarobków oraz to ile kosztuje utrzymanie dzieci (mieszkanie, wyżywienie, opłaty w placówkach, inne).
 8. Można wnieść o ustanowienie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania.
 9. Jeśli w trakcie trwania Waszego małżeństwa lub w czasie kiedy będziecie składać pozew o rozwód toczą się jakieś sprawy sądowe dotyczące Was lub Waszych dzieci, należy powiadomić o tym sąd.
 10. Ważne elementy przy składaniu pozwu (z orzekaniem o winie) to: niebieska karta, interwencje policji, może jakieś wnioski składane do prokuratury, alkoholizm, przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc finansowa, zaniedbywanie (jako ojciec/matka, mąż/żona), inne nie wskazane przeze mnie, jednak mające wpływ na rozpad Waszego związku. Bardzo ważne jest to, że jeśli próbowałaś/próbowałeś ratować małżeństwo to wskaż w jaki sposób i czy druga strona podejmowała te próby czy była bierna.
 11. Świadkowie. Pisząc pozew fajnie jak na każdą informację dotyczącą wskazanych powodów przyczyny rozpadu związku masz osobę/ osoby, które mogą to potwierdzić lub same od siebie będą w stanie przedstawić rzeczowe, zarazem rzeczywiste i korzystne dla Ciebie fakty.
 12. Informacja o Waszym ustroju finansowym- czy macie wspólnotę majątkową czy posiadacie rozdzielność majątkową. Jeśli jesteście po rozdzielności majątkowej należy dołączyć stosowny dokument jako załącznik do pozwu. UWAGA! Jeśli zawierając małżeństwo z automatu nastała u Was wspólnota majątkowa a w trakcie jego trwania ustanowiliście rozdzielność, którą później znowu zmieniliście na wspólnotę majątkową to o takim fakcie także należy wspomnieć.
 13. Informacja o mediacjach lub wskazanie czy ewentualnie wyraża się na nie zgodę. Pisząc pozew możecie zaznaczyć także, że nie byliście na mediacjach ale też nie widzicie ich potrzeby, ponieważ Wasze więzi są zerwane i nie chcecie już być ze sobą czy też pozostajecie w tak zaawansowanym konflikcie , że nie chcecie ratować małżeństwa na siłę.
 14. Zasądzenie kosztów sądowych w ten sposób, że to strona pozwana będzie zobligowana do poniesienia ich w całości (tylko sądowych, koszty prawnicze są odrębną, indywidualną kwestią).
 15. Jeśli nie jesteś w stanie ponieść wydatków, należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych wraz z oświadczeniem o stanie majątkowym (zapraszam do zakładki POBIERZ).
 16. Składając pozew o rozwód możecie wraz z nim złożyć wniosek o podział majątku. Jednak decyzję o jego rozpatrzeniu podejmie sąd, a co on weźmie pod uwagę?- przede wszystkim to czy jesteście dogadani. Jeśli wniosek o podział majątku nie wpłynie znacząco na proces o rozwód (np. nie wydłuży go lub nie skomplikuje) to będzie to możliwe. W przypadku kiedy złożycie taki wniosek z pozwem a sąd zauważy, że Wasze stanowiska w podziale majątku są rozbieżne to skieruje sprawę do sądu rejonowego jako odrębne postępowanie.

 

 

Pomimo, że te kilkanaście punktów nie wydają się być trudne to, jeśli zdecydujecie się na rozwód z orzekaniem o winie warto podejść do tematu skrupulatnie. Zbierać w brudnopisie przez jakiś czas wszystkie sytuacje, pytać rodziców, rodzinę, znajomych czy im coś zapadło w pamięci (wierzcie lub nie ale jeśli jesteście w związkach, gdzie byliście zdominowani, to pomimo zapamiętywania pewnych zdarzeń będą i takie które Wasza głowa „wyrzuciła”).

 

Często pozwy osiągają kilkanaście lub kilkadziesiąt stron i zwykle jest to tak, że osoba składająca pozew opisuje rzeczywistą historię Waszego życia a w odpowiedzi na pozew otrzymujcie kilkanaście lub kilkadziesiąt stron baśni, żeby nie powiedzieć bajki. Przygotujcie się na ten szok, że Wasze życie wyglądało jak „Kopciuszka” (w wersji dla Pań ale i dla Panów) a Wy teraz wymyślacie, stwarzacie mit zupełnie oderwany od tego cudownego życia, które przecież tak Was rozpieszczało….

 

UMÓWMY SIĘ, nikt nie rezygnuje ze związku ze względu na widzimisię tylko z powodu szeregu sytuacji i najprawdopodobniej długotrwałego stanu bez poprawy. To że będziesz wpychany czy wpychana w poczucie winy w rozwodach z orzekaniem o winie jest „klasyką gatunku”, dlatego zadbaj o siebie i staraj się robić wszystko to co Ciebie wzmacnia, próbując przy tym wszystkim nie dać się prowokować a będzie to bardzo trudne.

 

 

O czym musisz pamiętać składając pozew rozwodowy?

 

 

 1. Trzeba przygotować komplet pozwu:
  • 1 dla sądu,
  • 1 dla strony przeciwnej (ten egzemplarz nazywamy ODPISEM i taką informację notujemy na pierwszej stronie u góry),
  • 1 dla siebie),
  • Składamy go w biurze podawczym/ kancelarii,
 2. Dowód opłaty 600 zł (chyba, że składacie wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, wtedy bez opłaty. Jeśli sąd przychyli się do wniosku to czynności będę trwały dalej, jeśli sąd oddali wniosek, wezwie nas do uzupełnienia wpłaty z określeniem, że mam na to 7 dni),
 3. Pełnomocnictwo dla prawnika – jeśli go mamy (pamiętacie, że rozwód bez prawnika jest możliwy?) i potwierdzenie wpłaty z tym związany (17 zł płatne w urzędzie miasta pod który podlega sąd do którego składamy dokumenty. Można zrobić przelew, zwykle numery kont podane są na stronach urzędów. Jeśli nie możecie znaleźć informacji lub nie jesteście pewni do zadzwońcie i dopytajcie.
 4. Przygotować akt małżeństwa,
 5. Przygotować akty urodzenia dzieci,
 6. Przygotować załączniki do pozwu np. dokument stwierdzający rozdzielność majątkową, wnioski np. o zabezpieczenie kontaktów, zabezpieczenie alimentów, zabezpieczenie korzystania z mieszkania, wniosek o podział majątku, wniosek o OZSS, inne w zależności od sytuacji (niektóre wnioski są płatne lub bez opłaty w zależności od momentu ich składania),
 7. Załączniki do pozwu w postaci dowodów, mogą to być płyty z nagraniami (obraz, dźwięk, transkrypcje rozmów, inne),
 8. Jeśli jesteśmy zgodni co do dzieci, to trzeba pamiętać aby przygotować także projekt porozumienia rodzicielskiego.

 

 

Jeśli chodzi o porozumienie rodzicielskie, to ostatnio na moim kanale pojawiła się moja rozmowa z prawnikiem na ten właśnie temat, zapraszam:

 

 

Patrząc na to podsumowanie można dość do wniosku, że napisanie i złożenie pozwu rozwodowego nie jest takie trudne. Oczywiście można przygotować go samodzielnie, dobrze jednak będzie skorzystać z dodatkowego wsparcia prawnego. Nawet jeśli prawnik nie będzie pisał pozwu za Was, to z pewnością będzie w stanie podpowiedzieć co jeszcze powinien uwzględniać i zawierać w Waszej sytuacji. Tak jak wspomniałam, pozew rozwodowy ma bardzo indywidualny charakter.

Obserwujcie mojego bloga, śledźcie moją aktywność w social mediach, bo już wkrótce kolejne praktyczne porady, darmowy wzór pozwu do pobrania i kilka ciekawych rozmów na moim kanale

Do zobaczenia!

Artykuły Jak napisać pozew o rozwód?