Rozwód to zdecydowanie jedna z tych przykrych sytuacji w życiu, która pociąga za sobą mnóstwo konsekwencji prawnych, życiowych i finansowych. Nie wystarczy chcieć się rozwieść – konieczne jest zainwestowanie dużej ilości czasu, nerwów i niestety pieniędzy. W dzisiejszym artykule podpowiem Wam ile kosztuje rozwód. Starałam się zebrać w jedną całość wszystkie niezbędne elementy do tego kosztorysu. Łącznie z tym, o których pobieżnie wspominałam już wcześniej na blogu.

Podsumowałam najważniejsze opłaty w jednym miejscu. Jak również podpowiadam kto może skorzystać z częściowego lub całościowego zwolnienia z kosztów postępowania sądowego. Zapraszam do lektury i dyskusji.

 

 

Pierwsze koszty rozwodowe

 

 

Zacznijmy od pierwszych kosztów, czyli tych dotyczących pozwu o rozwód. Wspominałam już o tym ogólnie przy okazji wpisu jak napisać pozew o rozwód. Dziś podsumuję pozostałe informacje. Pozew jest w zasadzie pierwszą opłatą skarbową, którą poniesiemy podczas trwania rozwodu. Wysokość tej opłaty ma charakter stały, a koszty sądowe wynoszą 600 zł. Opłata za sprawę rozwodową zostaje poniesiona przez powoda, czyli stronę składającą pozew o rozwód.

Co ważne, kwota ta musi zostać uiszczona w kasie sądowej przed złożeniem wniosku rozwodowego. Potwierdzenie z jej uregulowania będzie obowiązkowym załącznikiem w tym przypadku. Jak już wspomniała, opłaty za pozew o rozwód musi uiścić powód sprawy. Nie oznacza to jednak, że to on poniesie pełne koszty. Mogą być one przeniesione (nawet w całości) na jedną ze stron postępowania przez sąd. W trakcie trwania sprawy. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy sąd orzeknie, że rozpad małżeństwa jest z wyłącznej winy jednego małżonka.

 

 

Koszty rozwodu – najważniejsze wydatki

 

 

Powinnam zacząć od tego, że do określenia najważniejszych wydatków rozwodowych konieczne jest zrozumienie charakteru i rodzaju sprawy, jaką jest sprawa rozwodowa. Trzeba wziąć pod uwagę pewne istotne i indywidualne cechy rozwodu. O co mi chodzi dokładniej?

Między innymi chodzi o sposób w jaki rozchodzą się małżonkowie. Zupełnie inaczej będzie przedstawiać się sytuacja w przypadku rozwodu za porozumieniem stron, a inaczej z orzekaniem o winie. Im bardziej skomplikowana sprawa, im więcej rozpraw, wycen, wątpliwości – tym większe będą ostateczne koszty. Wiadomo, że najprościej jest w sytuacji, w której rozchodzicie się za porozumieniem stron. Wspominałam i polecałam Wam to już kilkukrotnie na łamach bloga. Wtedy koszty postępowania będą zdecydowanie najniższe. Za pozew bez orzekania winy zapłacimy wtedy 300 zł. Koszty sądowe poniesie tu powód sprawy, jednak w ostatecznym rozrachunku, cena rozwodu za porozumieniem stron będzie rozłożona na obydwoje byłych małżonków. Czyli sprawiedliwie i bez zbędnych komplikacji i zamieszania. Sytuacja komplikuje się oczywiście wraz z konfliktem. Podobnie jeśli w grę wchodzi podział majątku.

 

Alimenty na małżonka, może nie są formalnie kosztami rozwodowymi, mają jednak duże znaczenie w przypadku ostatecznej ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za rozwód. Wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące tego wątku znajdziecie w poniższym filmie:

 

 

 

Koszty rozwodu a podział majątku

 

 

Tak jak nadmieniłam, koszty rozwodowe rosną wprost proporcjonalnie do skomplikowania sprawy. Jeśli obie strony nie potrafią lub nie chcą dojść do porozumienia. Również w kwestii podziału majątku. W przypadku rozprawy o podział majątku, koszty mogą okazać się wtedy wysokie. Już same koszty sądowe zostały określona na wysokość 1 000 zł, jest to standardowa opłata sądowa. A to tylko początek. Do tego należy doliczyć wynagrodzenie rzeczoznawcy i prawnika. Jakiś czas temu pisałam, że rozwód bez prawnika jest możliwy, ale w przypadku trudnych spraw – jest to zdecydowanie nie wskazane. Możecie stracić dużo więcej niż Wam się zdaje i na pewno dużo więcej niż prawnik zażyczy sobie za swoje usługi. Do kosztów postępowania w tym przypadku doliczamy też koszty usług rzeczoznawcy. Przy podziale majątku, nie będzie raczej możliwości uniknąć tej opłaty. Rzeczoznawca musi dokonać profesjonalnej wyceny, co umożliwi sprawiedliwy podział przez sąd. Cena za usługi rzeczoznawcy i prawnika są bardzo różne. Będą wyglądać zupełnie inaczej przy wycenie wartości mieszkania, a samochodu. Będzie wyglądać inaczej w Warszawie, a inaczej w Bydgoszczy. Zajmiemy się tym wątkiem jeszcze w dalszej części wpisu, a teraz zastanówmy się jak będą wyglądać koszty w przypadku zgodności co do podziału majątku.

 

Cena rozwodu w takim przypadku będzie z pewnością dużo niższa. Opłata za koszty sądowe za podział majątku wynoszą 300 zł. Strony postępowania przygotowują własny projekt podziału, co sprawi, że nie będzie konieczności angażowania rzeczoznawcy, ani prawnika. Wysokość opłat w tym przypadku wynika z zapisów ustawy (z 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Czytamy w niej m.in., że opłatę stałą w kwocie 1 000 złotych pobiera się od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.”

 

 

Koszty rozwodu, a usługi prawnicze

 

 

Wiemy już, że koszty rozwodu będą zależne od tego czy rozchodzicie się w porozumieniu, czy w konflikcie. W tym drugim przypadku, gdy dochodzi do orzekania o winie, wynagrodzenie prawnika może być bardzo wysokie. Oczywiście wiele zależy od elastyczności samego prawnika, od miejsca, od skomplikowania sprawy. To musicie wspólnie i indywidualnie ustalić już bezpośrednio z prawnikiem. W praktyce nie ma jednej stawki za usługi prawne w przypadku rozwodu. W zasadzie każda kancelaria, czy specjalista wycenia je oddzielnie, w oparciu o informacje jakie mu przekażecie i doświadczenie.

Brak zgody o podział majątku czy rozwód z winy jednej ze stron przeważnie generuje dodatkowe wydatki. Dlaczego? Powód jest prosty. Wasz prawnik otrzymuje wynagrodzenie między innymi za stawiennictwo. Jest to zazwyczaj stała, ustalona kwota, którą jesteście obciążeni przy każdej sprawie, w której bierze udział reprezentujący Was adwokat. Jej wysokość ustalacie na początku współpracy z prawnikiem i może być naprawdę różna. W zasadzie działa tu ogólna zasada im lepszy prawnik, tym większe koszty. Choć jak pokazuje życie, nie zawsze musi iść to w parze.

 

Koszty związane z usługami prawnymi, będą zależne zatem od złożoności sprawy i Waszych umiejętności negocjacyjnych. Czasami udaje się porozumieć z prawnikiem, że zamiast stałego wynagrodzenia liczonego od czasu jaki musi poświęcić Waszej sprawie, ustalacie dany procent od wartości wygranej sprawy. Niestety (co w sumie jest zrozumiałe) nie wszyscy będą zainteresowani takim układem. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal takie rozwiązania są możliwe w określonych sytuacjach. Im bardziej skomplikowana sprawa, tym ciężej zapewne będzie się w ten sposób dogadać z adwokatem. Natomiast warto próbować, bo koszty obsługi prawnej niestety do tanich nie należą. Pierwsze konsultacje, pomoc w przygotowaniu dokumentacji  to wydatek rzędu 200 – 500 zł. Opłata za usługi prawne w sądzie to minimum 720 zł, przy czym jest to minimalna opłata, określona ustawowo. W rzeczywistości tą kwotę należy pomnożyć razy… No właśnie. Czasami należy pomnożyć ją razy 5, a czasami 10. Mam nadzieję, że wiecie już dlaczego. Jak również, że wiecie już, że tak naprawdę wiele też zależy od Was.

 

 

Zwolnienie z kosztów sądowych

 

 

Na koniec chciałabym Wam przypomnieć, że istnieje możliwość złożenia (wraz z pozwem) wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części. Aby sąd wziął to pod uwagę, należy załączyć do pozwu oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym. Jeśli istnieją wyraźne przesłanki i dowody na to, że znajdujecie się w trudnej sytuacji finansowej, sąd może przychylić się do Waszej prośby. Nie będzie to jednak wiązać się ze zwolnieniem od kosztów pełnomocnika procesowego strony przeciwnej w razie przegranej w procesie. Jak zapewne wiecie, ogólną zasadą postępowania cywilnego jest, że strona przegrywająca ponosi koszty procesu. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego za rozkład pożycia małżeńskiego, to na żądanie małżonka niewinnego będzie on musiał zwrócić wszystkie koszty postępowania.

 

W przypadku, gdy sąd orzeknie o alimentach na rzecz rozwiedzionego małżonka – strona przegrywająca także zostanie obciążona opłatą stosunkową od zasądzonego roszczenia. Pozostałe koszty będą przez sąd podzielone po połowie, a koszty pełnomocników każda ze stron poniesie we własnym zakresie. Mowa jest o tym w Ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 755 z późn. zm.); Jak również w Ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2019 r., poz. 2086 z późn. zm.).

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam ocenić koszty rozwodu w Waszej konkretnej sytuacji. Chciałabym bardzo napisać, że rozwód kosztuje np. 2000 złotych. Prawda jest jednak taka, że to bardzo indywidualne i musicie być gotowi na to, że nawet wcześniej ustalone koszty z prawnikiem mogą ulec zmianie w trakcie rozwoju sytuacji. Warto też rozważyć dogadanie się z małżonkiem. Trzeba tylko wtedy wycenić, co będzie Was drożej kosztować. Schowanie dumy do kieszeni, czy wieloletnia walka, której finał nie jest znany i którego nie da się przewidzieć. Tę decyzję zostawiam już Wam. Możecie natomiast podzielić się swoimi obserwacjami i doświadczeniami!

 

 

Artykuły Ile kosztuje rozwód?