Dowody w sprawie rozwodowej cz.4 (social media, detektyw)
Dzisiaj zajmę się ostatnią grupą dowodów. Przypominam, że w poprzednich częściach podsumowałam pozostałe. Na końcu artykułu znajdziecie linki do trzech wcześniejszych wpisów z tej serii. Zachęcam do zapoznania się, dla własnego dobra 😉
Dowody w sprawie rozwodowej – jakie i kiedy zbieramy?
Co może być dowodem w sprawie rozwodowej? Oto kilka najważniejszych:
– zdjęcia,
– nagrania audio i video,
– bilingi rozmów telefonicznych,
– wydruki maili,
– wydruki smsów,
– wydruki korespondencji przez różnego rodzaju dostępne komunikatory,
– wydruki (screeny) z mediów społecznościowych,
– raporty z agencji detektywistycznych.
A z jakiego czasu zbieramy dowody?
Teoretycznie od momentu największego kryzysu, który doprowadził do rozpadu związku. Jeśli jednak początki tego kryzysu miały miejsce wcześniej to warto zobrazować i udowodnić, że stan beznadziejny Waszego małżeństwa trwa i utrzymywał się od dawna a to, gdzie dzisiaj jesteście jest konsekwencją połączoną z zupełnym brakiem chęci naprawiania związku. W niektórych przypadkach istotne będą także dowody zbierane jeszcze przez chwilę po Waszym rozejściu (np. aby udowodnić, że bezpośrednio od Ciebie mąż czy żona wprowadza się do nowego partnera/ partnerki).
Jak zbierać dowody w sprawie rozwodowej?
Media społecznościowe: jeśli mamy dostęp do konta żony/ męża to wiadomo, sprawa jasna. Jeśli jednak nie mamy wglądu, to możemy poprosić znajomych o pomoc, którzy w gronie medialnych znajomych danej osoby pozostają. Robimy zrzuty ekranu pamiętając, aby było widać dane konta, ewentualnie opisy, komentarze jeśli mają znaczenie. Takie dowody najlepiej dostarczać w wersji drukowanej.
Nagrania rozmów: z rzeczy mi wiadomych, dostępne są aplikacje do nagrywania rozmów telefonicznych, dyktafony- to przy rozmowach na żywo się sprawdza, warto się zaopatrzyć… możesz mieć 95% pewności, że strona przeciwna już to ma. Takie dowody zgrywany na płytę, wykonujemy do nich transkrypcję, którą drukujemy. Takie zestaw dostarczamy do sądu.
Sms, maile, bilingi: wszystko to co dla nas istotne i przydatne, drukujemy pamiętając aby na każdej stronie czy odrębnej konwersacji było wiadomo kto z kim koresponduje.
Raport detektywistyczny: tu „robota” stoi po stronie zleceniobiorcy, który w ramach usługi przygotowuje dla Was raport ze swoich działań w formie drukowanej i załączników na płycie (oczywiście uzależnione jest to też od tego co agencja „zbierze”). W takim „dowodzie” znajdziecie opis działań jakie wykonała agencja: opowiadanie: kto, co, gdzie, kiedy, z kim, ile czasu, dlaczego, zdjęcia, video, nagrania audio.
Co powinny zawierać dostarczone dowody?
W zależności od tego o co walczymy w sądzie. Treść dowodów powinna być kierunkowana, np. jeśli chcemy udowodnić winę małżonka, to wszystko co będzie potwierdzało, że było zaniedbanie, opuszczenie, przemoc, zdrada, uzależnienia. W przypadku kiedy nie zależy nam na orzekaniu winy a chcemy spokojnego życie dla siebie i dla swoich dzieci i właśnie priorytetową kwestią jest ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich to dostarczamy dowody mające wskazać dlaczego mamy takie żądanie.
Warto przemyśleć rolę detektywa w naszej sprawie rozwodowej. Na moim kanale pojawiła się rozmowa właśnie z detektywem, jeśli jesteście ciekawi, zapraszam:
Mam nadzieje, że przedstawione dziś informacje są jasne. Tak jak wspomniałam na początku, to była czwarta część z serii poświęconej dowodom w sprawie rozwodowej. Czy ostatnia? Zapewne nie, ale zrobimy sobie chwilową przerwę 😉 Jeśli macie przy tej okazji pytania, doświadczenia, wątpliwości – dajcie znać w komentarzach!
Zapraszam do lektury poprzednich części:
Powodzenia!