Zawód detektywa otacza aura tajemniczości, oraz kilka mniej lub bardziej trafionych stereotypów. W dzisiejszym artykule postaram się rzucić jednak nieco światła na tę profesję i podpowiedzieć jaką rolę może mieć detektyw w sprawie rozwodowej. Wbrew pierwszym skojarzeniom nie chodzi tylko o dowody zdrady. Pomoc detektywa może być znacznie szersza i wykraczająca poza standardowe ramy i wyobrażenia. Co więcej, może okazać się niezbędna zarówno w postępowaniu rozwodowym, jak też tzw. okołorozwodowym. Dlaczego? O tym opowiem w dzisiejszym tekście. Podam Wam też kilka przykładów z życia wziętych i podpowiem jak może wyglądać w praktyce pomoc i usługi detektywa.

 

Detektyw – człowiek od zadań specjalnych

 

Zadań do których można (a czasem trzeba!) zatrudnić detektywa w trakcie rozwodu jest sporo. Najczęściej taka potrzeba pojawia się, gdy chodzi o zdradę partnera. Wynająć prywatnego detektywa można nie tylko do udowodnienia zdrady, ale też do jej udokumentowania. Powód jest prosty – zebrany przez detektywa materiał będzie wartościowym materiałem dowodowym w Sądzie. Część z Was, z całą pewnością korzystała z takiej pomocy, albo słyszała o tego rodzaju usługach detektywistycznych. Jeśli w czasie realizacji detektywa, partner czy partnerka spotkała się z inną osobą i doszło do romansu, detektyw zapewni odpowiednią i rzetelną dokumentację, tak aby miało to realną wartość podczas postępowania rozwodowego. Samo podejrzenie zdrady to zdecydowanie za mało.

Czy pomoc detektywa kończy się na tym etapie? Jakie jeszcze zadania można powierzyć detektywowi? Jakie materiały dowodowe można zdobyć z pomocą prywatnego detektywa?

 

Można śmiało powiedzieć, że zakres wsparcia detektywa zależy od konkretnej sytuacji i danego przypadku. Scenariusze pisze samo życie. Często zdarza się, że sprawa rozwodowa jest bardziej złożona, a kreatywność partnera lub partnerki (mówiąc dyplomatycznie) generuje naprawdę duże problemy. Nazywam to czynnikami okołorozwodowymi. Będąc w trakcie postępowania rozwodowego, po jego zakończeniu a także przed nim detektyw może mieć jeszcze wiele pracy. Pracy, która jest niezbędna do tego, aby Klient mógł wrócić do normalnego życia, przestał się stresować i żyć w niepewności – po prostu normalnie funkcjonować. A jednocześnie przygotować się do kolejnych etapów sprawy rozwodowej.

Jeśli posiadacie dzieci, może pojawić się konieczność wykazania kto i w jaki sposób będzie sprawował opiekę. Zadaniem detektywa może być znalezienie odpowiedzi na pytania takie jak: Czy będzie to opieka naprzemienna, czy inna? Czy dziećmi będzie opiekował się jeden rodzić, a drugi będzie tylko utrzymywał kontakt i płacił alimenty? Czy dziecko kilka dni będzie u matki a kilka dni u ojca? Czy któryś z rodziców chce ograniczyć praw do opieki nad dzieckiem lub nawet jej pozbawić? Czy istnieje zagrożenie lub choćby podejrzenie, że może dojść do porwania rodzicielskiego? Niestety bywa, że rodzice walczą dziećmi, tzn. traktują je jako argument podczas rozwodu, jako narzędzie do walki. Rodzice w trakcie rozwodu bywają nerwowi i agresywni, nie przebierają wtedy w środkach. Chcą poniżyć, zniszczyć i skrzywdzić byłego partnera i często nie zawahają się użyć do tego wszelkich dostępnych środków i sposobów. W tym niestety własne dzieci. Próbują drugiej osobie odebrać dziecko, pozbawić praw do niego, czy choćby je ograniczyć.

 

Detektyw może ustalić i potwierdzić sposób opieki nad dzieckiem. W przypadku prowadzonej sprawy o ograniczenie np. czasu kontaktu z dzieckiem lub pozbawienia praw rodzicielskich, niezbędne jest wykazanie sprawowanej opieki. Czy rodzic faktycznie opiekuje się dzieckiem, czy przekazuje pod dozór rodzinie czy innej osobie? Czy mieszka z nim wraz z kochanką czy kochankiem? Czy opieka jest prawidłowa, a dziecku nie dzieje się krzywda? Na te i wiele innych, podobnych pytań detektyw znajduje odpowiedzi i odpowiednio je dokumentuje. Głównie po to, aby można było traktować je jako dowód w postępowaniu.

Innym zadaniem specjalnym może być prowadzenie czynności podczas porwań rodzicielskich, a także (czasem przede wszystkim analiza zagrożenia). Detektyw może skupiać się na czynnościach sprawdzających w chwili, gdy rodzic ma podejrzenie, że do takiego porwania może dojść. Może też pomóc uratować sytuację, gdy do porwania już dojdzie. W Polsce było już kilka głośnych spraw dotyczących porwań małoletnich dzieci. Duża część z nich znalazła szczęśliwy finał tylko dzięki skutecznym działaniom detektywa.

 

detektyw a rozwód

 

Detektyw w sprawie rozwodowej – nie tylko zdrada

 

Do usług detektywa mogą wchodzić nie tylko czynności związane ze zdradą, czy groźbą porwania wspólnego dziecka. Kolejną czynnością, w której może pomóc detektyw to ustalenie aktualnego miejsca pobytu. Chciałbym tu powołać się na własne doświadczenie zawodowe. Niejednokrotnie spotkałem się z przypadkami, że w trakcie postępowania rozwodowego (lub przed jego wszczęciem) jeden z współmałżonków wyprowadza się z domu i nie wiadomo gdzie aktualnie mieszka. To z kolei generuje spore problemy. Jeśli nie znamy adresu, nie mamy wiedzy co do miejsca zamieszkania pozwanego, trudno będzie skutecznie wysłać korespondencję sądową. Na przykład pozew o rozwód. To częsty problem. Niejednokrotnie brałem udział w takich czynnościach, w wyniku czego ustalaliśmy i udokumentowaliśmy aktualne miejsce zamieszkania jednego z małżonków, co ułatwiało i umożliwiało dalsze czynności.

 

Inne zadanie z grupy tzw. okołorozwodowych może dotyczyć wyjaśnienia sytuacji partnera i weryfikację jego postępowania. Nie raz spotkałem się z sytuacją, w której jeden z współmałżonków w pewnym momencie wyprowadza się z domu rodzinnego, twierdzi, że chce wszystko przemyśleć, że chce być sam, odpocząć, że nie wie już co czuje itp. Współmałżonek wyprowadza się z domu do innego mieszkania, wskazuje nowy adres rodzinie gdzie rzekomo mieszka, odbiera wszelką korespondencję pocztową, czy przyjmuje dzieci w odwiedziny. Czasem nawet dzwoni do współmałżonka/ki na video rozmowie i pokazuje nowe mieszkanie, które niejednokrotnie okazuje się małą kawalerką. To staje się potem powodem do narzekań i grania na emocjach drugiej strony. Poza tym, współmałżonek/ka znając nowy adres, wiedząc, że dzieci tam idą w odwiedziny, są przekonani, że to faktyczne i prawdziwe miejsce zamieszkania współmałżonka/ki. Tracą wtedy czujność. Bywa tak, że podczas obserwacji, wykazujemy, że wynajmowane mieszkanie jest tylko fikcją , tzw. przykrywką. Osoba wynajmuje to mieszkanie i wskazuje rodzinie adres aby odwrócić uwagę, zdarza się, że w tym mieszkaniu w ogóle nie mieszka, tylko przyjmuje dzieci w uzgodnionym terminie, a w rzeczywistości mieszka wspólnie z kochanką lub kochankiem.

Współmałżonek myśli, że ich związek przechodzi kryzys, że partner wyprowadził się bo chce wszystko sobie przemyśleć, a tak naprawdę mieszka już z inną osobą i przygotowuje sobie zupełnie nowe życie. Całkiem niedawno prowadziliśmy tego rodzaju sprawę, którą teraz krótko streszczę.

 

Jak może wyglądać praca detektywa – przykład

 

Niedawno prowadziliśmy obserwację, którą zleciła nam Klientka. Mąż wyprowadził się mówiąc, że musi wszystko przemyśleć, że przestało im się układać, żona jednak miała wewnętrzne przeczucie, czuła mianowicie, że w ich związku pojawiła się trzecia osoba. Realizacja zaplanowana była na trzy dni. Pierwszego dnia po zakończonej pracy obserwowany mężczyzna zaprowadził nas na zupełnie inny adres niż ten który znała żona. Kolejnego dnia obserwację rozpoczęliśmy właśnie na tym nowym adresie, mężczyzna rano wyjechał, jednak nie jechał bezpośrednio do pracy, tylko do swego wynajmowanego mieszkania, z samochodu wyciągnął dwie torby i garnitur. Zaniósł te rzeczy do tego mieszkania, a następnie udał się do pracy. Po skontaktowaniu się z Klientką, okazało się, że w tym dniu mąż ma odwiedziny dzieci.

Po pracy pojechał do domu gdzie mieszka jego żona i zabrał dwójkę dzieci po czym pojechali do tegoż wynajmowanego mieszkania. Po 2,5 godzinach zawiózł dzieci do żony, sam wrócił do wynajmowanego mieszkania, gdzie po chwili wyszedł trzymając w ręku dwie torby i garnitur, wsiadł do samochodu i pojechał pod zupełnie inny adres gdzie jak później ustaliliśmy, mieszkał wspólnie z swą kochanką. Pod podanym adresem, pod którym rzekomo zastanawiał się nad sensem związku, spędzał czas tylko w trakcie odwiedzin dzieci. A na co dzień spędzał czas w mieszkaniu kochanki.

Kreatywność ludzka nie zna granic. Niestety to samo można powiedzieć o podłości. Musicie być świadomi, że nie zawsze to co słyszymy i to co widzimy jest prawdą. W pewnym momencie warto to zweryfikować. Zwłaszcza jeśli pod skórą czujecie, że coś może być nie tak. Zasługujecie na prawdę, a detektyw Wam w tym pomoże. O kilku innych przykładach i aspektach pracy detektywa opowiadałem w wywiadzie, który możecie obejrzeć poniżej:

 

 

 

Detektyw, a alimenty

 

Sporym problemem dla niejednej osoby czytającej ten artykuł, jest wyliczenie czy też wyegzekwowanie alimentów na siebie lub dzieci. Częstym zjawiskiem z jakim się spotykam, jest niechęć płacenia alimentów. Chociaż oczywiście jest też duża grupa osób płacących je uczciwie i rzetelnie. Nie chcę demonizować 😉

Są jednak osoby które nie chcą tego robić, uchylają się od tego obowiązku posuwając się przy tym do różnych forteli i manipulacji. Byleby tylko nie płacić. Częstszym zjawiskiem z jakim się spotykam, to wskazanie przez osobę mającą płacić alimenty, że obecnie nie pracuje, albo pracuje na niepełny etat. Ostatnio spotkałem się z tym, że dorosły i wykształcony mężczyzna pracuje tylko dwie godziny dziennie. Nagle został zdegradowany na inne, dużo niższe stanowisko, przez co zarabia znacznie mniej i skutkuje brakiem możliwości zapłaty należytych alimentów na dzieci czy alimentów na małżonka.

 

W takiej lub podobnej sytuacji detektyw może wskazać stan faktyczny pracy współmałżonka, tj. aktualne miejsce pracy, jak i czas jaki spędza w pracy. Jak się często okazuje w praktyce, że w 99,9 % przypadków, jest to pełen etat, tylko osoba przedstawia sfałszowaną lub celowo zmienioną przez pracodawcę dokumentację dotyczącą zatrudnienia. W trakcie czynności można też zweryfikować na jakim stanowisku osoba obecnie pracuje. Część osób dokonuje powyższe zabiegi tylko w jednym celu, aby nie płacić należnych i zasądzonych na swoje dzieci alimentów. Myślą, że są sprytni, jednak gdy współmałżonek zleci czynności sprawdzające agencji detektywistycznej, cały spryt przestaje mieć jakiekolwiek efekty.

Na zakończenie chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że czasem jeden z współmałżonków prowadzi własną działalność gospodarczą, niejednokrotnie bardzo dobrze prosperującą. Bywa też, że współmałżonek nie wie nawet ile zarabia mąż czy żona. Nie wie gdzie druga strona inwestuje pieniądze, nie zna nawet jego majątku. To nie jest problem gdy małżeństwo się spełnia, a małżonkowie są szczęśliwi. Wszystko komplikuje się gdy dochodzi do rozpadu związku i podziału majątku. Jeśli nie znasz majątku współmałżonka, jego podział może może nie być dla Ciebie korzystny. Realizowaliśmy sprawę, gdzie okazało się, że mąż posiadał dwie działki budowlane i mieszkanie w centrum miasta, które wynajmował, a żona nic o tym nie wiedziała. Podczas podziału majątku tego nie wykazał, jednak chciał żonie przekazać dość spory majątek. Pojawiło się podejrzenie, że poszło to zbyt łatwo i może się coś za tym kryć. Pomogliśmy wyjaśnić te wątpliwości i rzeczywiście okazało się, że były mąż ukrywał duży majątek, a zaproponowana kwota – mimo że wydawała się duża, okazała się tylko niewielką częścią rzeczywistego majątku do podziału. Po naszych ustaleniach ponownie przystąpiono do negocjacji podziału majątku. Jak możecie się domyślać, pozycja naszej klientki w tych negocjacjach zmieniła się diametralnie.

 

To tylko kilka wybranych przykładów. Detektyw nie tylko pomoże przy udowodnieniu zdrady, ale i w szeregu innych czynnościach okołorozwodowych. Czy to wspomniane dziś ustalenie adresu zamieszkania, szczegółów i miejsca pracy, opieki nad dzieckiem, ustaleń majątkowych współmałżonka i innych które mogą powstać podczas rozwodu. Usługi detektywa w tej dziedzinie są bardzo szerokie i nie są niczym ograniczone. Każda sprawa i każdy rozwód może generować zupełnie inne problemy i dylematy. Detektyw pomoże Wam je wyjaśnić, ustalić, udokumentować, co może niejednokrotnie odwróci Waszą sytuację w negocjacjach i w postępowaniu sądowym na bardziej korzystną. Dzięki temu poznacie prawdziwy obraz sytuacji. Zasługujecie na to!

 

Artykuły Detektyw w sprawie rozwodowej