Dzisiaj zajmę się ostatnią grupą dowodów, którą nazwałabym laicko „pozostałe”. W skład tego kolektywu zaliczymy:

– zdjęcia,

– nagrania audio i video,

– bilingi rozmów telefonicznych,

– wydruki maili,

– wydruki smsów,

– wydruki korespondencji przez różnego rodzaju dostępne komunikatory,

– wydruki (screeny) z mediów społecznościowych,

– raporty z agencji detektywistycznych.

 

Z jakiego czasu zbieramy dowody?

Teoretycznie od momentu największego kryzysu, który doprowadził do rozpadu związku. Jeśli jednak początki tego kryzysu miały miejsce wcześniej to warto zobrazować i udowodnić, że stan beznadziejny Waszego małżeństwa trwa i utrzymywał się od dawna a to, gdzie dzisiaj jesteście jest konsekwencją połączoną z zupełnym brakiem chęci naprawiania związku. W niektórych przypadkach istotne będą także dowody zbierane jeszcze przez chwilę po Waszym rozejściu (np. aby udowodnić, że bezpośrednio od Ciebie mąż czy żona wprowadza się do nowego partnera/ partnerki).

Jak zbierać dowody?

Media społecznościowe: jeśli mamy dostęp do konta żony/ męża to wiadomo, sprawa jasna. Jeśli jednak nie mamy wglądu, to możemy poprosić znajomych o pomoc, którzy w gronie medialnych znajomych danej osoby pozostają. Robimy zrzuty ekranu pamiętając, aby było widać dane konta, ewentualnie opisy, komentarze jeśli mają znaczenie. Takie dowody najlepiej dostarczać w wersji drukowanej.

Nagrania rozmów: z rzeczy mi wiadomych, dostępne są aplikacje do nagrywania rozmów telefonicznych, dyktafony- to przy rozmowach na żywo się sprawdza, warto się zaopatrzyć… możesz mieć 95% pewności, że strona przeciwna już to ma. Takie dowody zgrywany na płytę, wykonujemy do nich transkrypcję, którą drukujemy.  Takie zestaw dostarczamy do sądu.

Sms, maile, bilingi: wszystko to co dla nas istotne i przydatne, drukujemy pamiętając aby na każdej stronie czy odrębnej konwersacji było wiadomo kto z kim koresponduje.

Raport detektywistyczny: tu „robota” stoi po stronie zleceniobiorcy, który w ramach usługi przygotowuje dla Was raport ze swoich działań w formie drukowanej i załączników na płycie (oczywiście uzależnione jest to też od tego co agencja „zbierze”). W takim „dowodzie” znajdziecie opis działań jakie wykonała agencja: opowiadanie: kto, co, gdzie, kiedy, z kim, ile czasu, dlaczego, zdjęcia, video, nagrania audio.

Co powinny zawierać dostarczone dowody?

W zależności od tego o co walczymy w sądzie. Treść dowodów powinna być kierunkowana, np. jeśli chcemy udowodnić winę małżonka, to wszystko co będzie potwierdzało, że było zaniedbanie, opuszczenie, przemoc, zdrada, uzależnienia. W przypadku kiedy nie zależy nam na orzekaniu winy a chcemy spokojnego życie dla siebie i dla swoich dzieci i właśnie priorytetową kwestią jest ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich to dostarczamy dowody mające wskazać dlaczego mamy takie żądanie.

 

Zdjęcie oglądamy dzięki: Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Leave a comment